Du er her: forsiden - idrætsleder

Årets Idrætsledere i Rødovre Kommune

  • Priserne uddeles ved den årlige foreningslederfest årets efter.

    2016    Tarik Aby Setta, Hwarang Taekwondo Klub
    2015    Thomas Anker, Rødovre Håndboldklub
    2014    Bo Fosgaard, BK Rødovre
    2013    Elisabeth og Svend Petersen, Gymnastik- & Idrætsforeningen ORIENT
    2012    Lars Vallentin, RS Volley
    2011    Steen Tiedjen, Hwarang Taekwondo Klub Rødovre
    2010    Ungdomsrådet, Gymnastik- & Idrætsforeningen ORIENTs fodboldafdeling
    2009    Michael Eriksen, Rødovre Håndboldklub
    2008    Allan Olsen, Islev Taekwondo Klub
    2007    Jørgen Jacobsen, Islev Boldklub
    2006    Christian Bennekow, BK Avarta
    2005    Jørgen Nissen, BK Rødovre
    2004    Harry Arnholtz Hansen, Rødovre Skater Hockey Klub
    2003    Jan Kongebro, Islev Boldklub
    2002    Jan Maribo, Rødovre Skøjte- & Ishockey Klub
    2001    Ole Kloth, Jørgensen Rødovre Statsskoles Volleyballklub
    2000    Niels Sørensen, Rødovre og omegns Gymnastikforening
    1999    Henrik Larsen, Rødovre Håndboldklub
    1998    Peter Voigt, Boldklubben B77
    1997    Martin Krogh-Jensen, Gymnastik- & Idrætsforeningen ORIENT
    1996    Bent Thomsen, Boldklubben AVARTA
    1995    Jan Quaade, Gymnastik- & Idrætsforeningen ORIENT
    1994    Edith Kristensen, Rødovre Jiu-jitsu Klub YAWARA
    1993    Preben Riel, Boldklubben B77
    1992    Tage Møller, Cykelklubben FIX
    1991    Finn Jensen Rødovre Håndboldklub
    1990    Bent Christensen, Boldklubben Rødovre
    1989    Allan Rasmussen, Cykelklubben FIX
    1988    Elly Bækgaard, Rødovre Håndboldklub
    1987    Palle Berthelsen, Boldklubben AVARTA
    1986    Inger Thorup, Rødovre Tennisklub
    1985    Peter Hansen, Rødovre Skytteforening
    1984    John Schmidt, Rødovre og omegns Gymnastikforening
    1983    Werner Jeppson, Rødovre Billardklub
    1982    Per Thomsen, Boldklubben AVARTA
    1981    Rødovre Bowlinghal
    1980    Bent Lynge Eriksen, Rødovre Håndboldklub
    1979    Holger Andersen, Gymnastik- & Idrætsforeningen ORIENT
    1978    Berthil Nielsen Boldklubben AVARTA
    1977    Hanne & Kurt Jørgensen Rødovre Badminton Club
    1976    Svend Aage Hansen Rødovre Skøjte- & Ishockey Klub
    1975    Jack Rasmussen Vægtløftningsklubben ARES
    1974    Poul Holmquist Boldklubben Rødovre
    1973    Asta & Frode Nykjær Gymnastik- & Idrætsforeningen ORIENT
    1972    Christian Jørgensen Boldklubben Rødovre
    1971    Hans Nielsen Rødovre Bordtennis Klub
    1970    Thorkild Vejen Rødovre Statsskoles Volleyballklub
    1969    Erling Kisbye Boldklubben Rødovre
    1968    Kurt Tranbæk Rødovre og omegns Gymnastikforening
    1967    Herbert Knox Rødovre Skøjte- & Ishockey Klub
    1966    Berthil Nielsen Boldklubben AVARTA
    1965    Erhard Jørgensen Boldklubben Rødovre