Du er her: forsiden - idrætsudøver

Årets Idrætsudøver i Rødovre Kommune

  • Priserne uddeles ved den årlige foreningslederfest årets efter.

    2016    Rødovre Håndboldklubs damer
    2015    Tobias Hyttel, Hwarang Taekwondo Klub
    2014    U15 holdet, Cykelklubben FIX
    2013    Michael Smidt, Rødovre Mighty Bulls
    2012    Mikkel Hjorth, Rødovre Karate Skole
    2011    Rødovre Floorball Club
    2010    U16 piger, Rødovre Håndboldklub
    2009    Michelle Karvinen, RSIK
    2008    Jonas Wang, Cykelklubben FIX
    2007    KyTu Dang, Hwarang Taekwondo Klub
    2006    U-16, Rødovre Skøjte og Ishockey Klub
    2005    Rødovre Floorball Club
    2004    Springrytmeholdet mix, Rødovre og omegns Gymnastikforening
    2003    Britt Brøndsted, Bowlingklubben SISU
    2002    1. holdet El. kørestolshockey, Gymnastik- & idrætsforeningen ORIENT
    2001    Anders Hansen, Morten Truelsen, Lars Ulrich, Cykelklubben FIX
    2000    Per Jensen, Ian Jensen, Rødovre Jiu-jitsu Klub YAWARA
    1999    Senior Springrytmeholdet, Rødovre og omegns Gymnastikforening
    1998    1. senior herre, Rødovre Skøjte- & Ishockey Klub
    1997    Philip Reyes, Rødovre Taekwondo Klub HWA RANG
    1996    Trine Jensen, Rødovre Taekwondo Klub HWA RANG
    1995    1. senior holdet, Boldklubben AVARTA
    1994    1. senior holdet, Rødovre Håndboldklub
    1993    Daniel B. Jensen, Cykelklubben FIX
    1992    Susanne Møller, Rødovre Håndboldklub
    1991    Palle Thoft Jensen, Rødovre Karate Skole
    1990    Kim Andersen, Rødovre Skøjte- & Ishockey Klub
    1989    Olaf Eller, Rødovre Skøjte- & Ishockey Klub
    1988    Connie Hansen, Rødovre Kørestols Basketball Klub
    1987    Brian Bistrup, Cykelklubben FIX
    1986    Lone Orby Christensen, Rødovre Håndboldklub
    1985    Connie Hansen, Rødovre Kørestols Basketball Klub
    1984    Poul Sørensen, Rødovre Håndboldklub
    1983    Birgitte Rou Jensen, Bowlingklubben SISU
    1982    Hubert Foidl, Rødovre Skytteforening
    1981    Hasse Rønnow, Rødovre Atletik Club
    1980    John Erik Kristensen, Rødovre Håndboldklub
    1979    Carsten Nielsen, Rødovre Skøjte- & Ishockey Klub
    1978    Rødovre Skøjte- & Ishockey Klub
    1977    Eva Wulff Hansen, Rødovre og omegns Gymnastikforening
    1976    Jan Stelmaszczyk, Rødovre Sportsfisker Forening
    1975    Annelise Psilander, Ulla Jensen, Johnna Jochumsen, Inger Andersen Rødovre Skytteforening
    1974    Birgitte Lund, Bowlingklubben SISU
    1973    Karin Pagaard, Rødovre Atletik Club
    1972    1. senior herre, Rødovre Statsskoles Volleyballklub
    1971    Niels Erik Voss, Rødovre Badminton Club
    1970    Mogens Findahl, Rødovre Atletik Club
    1969    Else Trangbæk, Rødovre og omegns Gymnastikforening
    1968    Pia Søgaard, Svømmeklubben VEST
    1967    Aud Jensen, Rødovre Atletik Club
    1966    John Berthelsen, Svømmeklubben VEST
    1965    Hans V. Petersen, Rødovre Atletik Club